نحوه اجرای طرح <<عید و داستان>> برای دانش آموزان ابتدایی در قالب اطلاعیه ای مشخص و در آن تاکید شد که دانش آموزان می توانند به انتخاب خودشان فقط یکی از فعالیت های سه گانه داستان خوانی، داستان نویسی و یا داستان گویی را انجام دهند و آموزگاران باید از اجبار دانش آموزان برای انتخاب فعالیت خودداری کنند.
به گزارش تیزلند، به نقل از خبرگزاری ایسنا، برای سومین سال تحصیلی است که آموزش و پرورش تکالیف و پیک های نوروزی را در مدارس ابتدایی ممنوع و داستان خوانی، داستان نویسی و داستان گویی را جایگزین آن کرده است.

حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز اخیرا اعلام کرد که امسال پیک نوروزی نداریم و اگر هر تکلیفی تحت عنوان عیدانه و غیره چاپ و هزینه از خانواده اخذ شود غیرقانونی است. نوروز 99 نیز طرح داستان و کتابخوانی و. دنبال می شود. ممنوعیت ورود کتب کمک درسی نیز همچنان برقرار است.

در اطلاعیه ابلاغی معاونت آموزش ابتدایی به استان ها آمده است که در راستای اجرای برنامه های تحولی معاونت آموزش ابتدایی و اهتمام در اجرای فعالیت یادگیری ایام نوروز (عید و داستان) در سال گذشته و ضرورت استمرار آن موارد زیر جهت اطلاع و اقدام لازم ارسال می شود:

نحوه اجرای طرح عید و داستان

<<دانش آموزان می توانند به انتخاب خودشان فقط یکی از فعالیت های سه گانه داستان خوانی، داستان نویسی و یا داستان گویی را انجام دهند. آموزگاران از اجبار دانش آموزان برای انتخاب فعالیت خودداری کنند.

آموزگاران بر اساس چارچوب این فعالیت توضیحات لازم را برای دانش آموزان و اولیاء ارائه کرده و اطلاعات مربوط به فعالیت های انجام شده دانش آموزان خود را به صورت دستی و یا تایپی تکمیل و برابر نمون برگ های ارائه شده تا 30 فروردین99 تحویل مدیر مدرسه کنند تا وی پس از جمع بندی و تکمیل آن جهت اقدامات بعدی به مناطق و یا نواحی آموزش وپرورش ارسال کند تا امکان جمع بندی نهایی آن در ادارات کل استان فراهم شود.

دانش آموزان و خانواده های آنها بر اساس چارچوب اعلام شده در انتخاب کتاب مناسب با سن دانش آموزان و دارای مجوزهای قانونی آزادی عمل داشته و در صورت انتخاب فعالیت داستان خوانی به هیچ عنوان نباید مجبور به خرید کتاب خاصی شوند.

بدیهی است آموزگاران و مدیران می توانند در انتخاب کتاب مناسب فقط راهنمایی لازم را داشته باشند.

اقدامات تبیینی و پشتیبانی

مدیران مدارس و روسای مناطق می توانند از ظرفیت سایر دستگاه ها و سازمان ها و خصوصا کانون های پرورش فکری کودکان ونوجوانان، کتابخانه مساجد، مراکز شهرداری ها و یا افراد خیر با رعایت کامل قوانین و مقررات مربوطه، برای تامین کتاب های مناسب به صورت رایگان برای دانش آموزان در مناطق کمتر برخوردار استفاده کنند.

بر اساس شیوه نامه طرح عید وداستان و نکات اصلاحی مورد اشاره فوق، اقدامات لازم به منظور آگاه سازی خانواده ها و معلمان از اهداف و نحوه اجرای طرح با روش های مناسب از جمله استفاده از رسانه های محلی انجام پذیرد.

معاونت ابتدایی استان پس از دریافت اطلاعات مناطق، خلاصه و جمع بندی نهایی اطلاعات را برابر نمون برگ ارائه شده تکمیل و تا 15 اردیبهشت 99 از طریق ایمیل به نشانی pri.g.amozeshi@medu.ir ارسال کنند.

توصیه هایی برای استفاده بهتر از دستاوردهای طرح

همه دانش آموزان باید به خاطر اجرای فعالیت های عید و داستان مورد توجه قرار گرفته و به فعالیت آن ها بازخورد مناسب شامل تشویق برای انجام فعالیت، ارائه نقاط قوت و نقاط قابل بهبود ارائه شود.

در کلاس های درس و در فعالیت های فوق برنامه و در برنامه های ویژه مدرسه فعالیت های انجام شده دانش آموزان ارائه شود.

در هفته بزرگداشت مقام معلم در هر مدرسه نمایشگاهی از فعالیت های دانش آموزان در طرح عید و داستان برگزار شود و از خانواده ها، مسئولان و مقامات محلی سایر دستگاه ها برای بازدید دعوت به عمل آید.

از ایجاد هرگونه فضای رقابتی و رتبه بندی آثار جدا خودداری شود.

به منظور شناسایی استعدادهای برتر، معلمان در صورت مشاهده استعداد برتر در زمینه داستان نویسی بدون ایجاد حساسیت یک اثر از فعالیت دانش آموزان کلاس را به مدرسه معرفی تا به مناطق آموزش و پرورش برای بررسی های تخصصی و هدایت استعداد تحویل کنند.

لازم است نسبت به اختصاص فضا به منظور ارائه فعالیت های دانش آموزان در طرح عید وداستان در نمایشگاه های جشنواره جابربن حیان و فرصت های متنوع یادگیری اقدام و نمونه هایی از آثار در معرض بازدید همگانی قرار گیرد.

نحوه انجام فعالیت توسط دانش آموزان

داستان خوانی: دانش آموز می تواند به انتخاب خود، خانواده و یا کمک معلم یک کتاب داستان را بخواند و خلاصه آن را با دستخط خود بنویسد. مشخصات کتاب حتما در صفحه اول گزارش دانش آموز نوشته شود. دانش آموزان می توانند از کتابخانه یا دوستان خود کتاب را به امانت بگیرند.

داستان نویسی: دانش آموز می تواند با توجه به علاقه و رغبت خود در هر موضوع دلخواه داستانی را با دستخط خود بنویسد و در صورت علاقه و متناسب با آن نقاشی هایی را هم ترسیم کند.

همچنین دانش آموز می تواند گزارش سفر عید خود را به صورت مصور یا غیر مصور با دستخط خود بنویسد.

دانش آموز می تواند پای قصه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها و یا سایر افراد بنشیند و ضمن شنیدن قصه آن را با دستخط خودش در قالب کتاب داستان باز آفرینی کند.

داستان گویی: دانش آموز می تواند داستانی را با تخیل خود و یا از روی متن روایت کند و در صورت تمایل صدا و تصویر خود را در هنگام روایت داستان یا نمایش ضبط کند.

تذکرهای مهم

معلمان از ارائه هرگونه تکلیف، تکمیل جزوه و یا پیک آموزشی و. به دانش آموزان خودداری کرده و صرفا در چارچوب تعیین شده دانش آموزان را در یکی از سه محور داستان خوانی، داستان نویسی و داستان گویی در ایام عید راهنمایی کنند. بدیهی است مدیران و عوامل نظارتی استان ها و مناطق تابعه بر حسن اجرای این فعالیت نظارت خواهند کرد.

نمونه هایی از آثار برتر دانش آموزان پس از ارزیابی (حداقل 20 اثر در دوره اول و دوم ) با ذکر مشخصات کامل آن در محل دبیرخانه استان ها به منظور پیگیری های بعدی نگهداری شده و تا هفته دوم اردیبهشت 1399 به نشانی : pri.g.amozeshi@medu.ir ارسال شود>>.

اساسنامه «سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان» ابلاغ شد

در پیش دبستانی چه چیزهایی اموزش داده میشود

ثبت نام مجموعه مدارس سلام 98 – 99

داستان ,آموزش ,ابتدایی ,دانش ,فعالیت ,اجرای ,و داستان ,دانش آموزان ,آموزش ابتدایی ,عید و ,و پرورش ,معاونت آموزش ابتدایی ,برای انتخاب فعالیت ,خوانی، داستان نویسی ,داستان خوانی، داستان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
bazarorginal payizii hafezmashhad1 medadrangim frectalopt copywhatisit zibaeeb ghalishoii profcompcabblis